Ako si vybrať trampolínu?

Trampolína je úžasný prostriedok na dosiahnutie lepšej kondície. Skákaním sa zrelaxujete, posilníte svalstvo celého tela a hlavne budete mať dobrú náladu. Deti pri šantení na trampolíne vybijú prebytočnú energiu a vylepšia koordináciu pohybov. Povieme si, ako vybrať trampolínu podľa zamerania na priestor, v ktorom bude stáť a celkovej kvality prevedenia.

Trampolína je úžasný prostriedok na dosiahnutie lepšej kondície. Skákaním sa zrelaxujete, posilníte svalstvo celého tela a hlavne budete mať dobrú náladu. Deti pri šantení na trampolíne vybijú prebytočnú energiu a vylepšia koordináciu pohybov. Povieme si, ako vybrať trampolínu podľa zamerania na priestor, v ktorom bude stáť a celkovej kvality prevedenia.

Doba čítania 7 min.
David, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať trampolínu podľa základných typov

Interiérové

​​Aj v malom byte je možné vyčleniť miesto pre trampolínu. Vaše deti skvele zabaví a vy si na nej môžete príležitostne pretiahnuť telo. Na trhu sa dajú zohnať modely s priemerom už od 90 cm. Mohutnejšie konštrukcie sú určené skôr do väčších hál a športovísk.

  • Obvykle sa jedná o skladacie trampolíny, ktoré sú ľahko prenositeľné vďaka nižšej váhe rámu.

  • Existujú aj špeciálne fitness trampolíny, ktoré sú doplnené madlami a ďalšími vychytávkami pre ešte efektívnejšie spôsoby cvičenia.

Skladacie trampolíny

Fitness trampolíny

Exteriérové

​​Exteriérové prevedenie je možné umiestniť priamo na trávnik, alebo ho zapustiť do zeme pre maximálnu stabilitu, ktorá sa bude hodiť nielen pre akrobatické prvky.

  • Väčší priemer a nosnosť ako u interiérových typov.

  • Na zimu je vhodné ich uskladniť, alebo namiesto toho zainvestovať do mrazuvzdorného materiálu.

Výber trampolíny podľa parametrov

Veľkosť

Najčastejším parametrom udávaným výrobcami je priemer skákacej plochy. Ten sa pohybuje medzi 90 – 500 cm. Pri výbere si k rozmeru trampolíny pripočítajte približne 1–1,5 m voľného priestoru okolo nej, ktorý by mal zostať voľný z bezpečnostných dôvodov.

Ďalšou podstatnou informáciou je výška odrazovej plochy. Tá môže dosahovať 40, ale aj 100 cm, preto pri výbere myslite na to, ako na trampolínu budete liezť. Ak si vyberiete príliš vysoký model, môžete si zaobstarať špeciálne schodíky.

Alternatívne si môžete naopak zaobstarať tzv. zemnú trampolínu, ktorá sa hodí do interiérov s nízkymi stropmi.

Zemné trampolíny

Priemer trampolíny (cm)

Charakteristika

Počet osôb

96 – 110

mini prevedenie, do interiéru, pre najmenšie deti

1

110 – 200

pre deti od 3 rokov, interiéry, domáce posilňovne

1

200 – 300

riešenie do malých záhrad, väčšia nosnosť

1

300–400

na veľké záhrady s priemerom min. 5 m

1–2

400 a viac

veľké priestranstvo s priemerom od 6 metrov, konštrukcia doplnená o ochrannú sieť

dospelí s deťmi

Orientačná tabuľka veľkostí ukazuje, na aké účely bývajú jednotlivé rozmery vhodné a pre koľko osôb poslúži. Ak si zaobstaráte trampolínu s ochrannou sieťou, nezabudnite ju brať do úvahy.

Trampolíny s ochrannou sieťou

Hmotnosť

Od veľkosti sa ďalej odvíja hmotnosť. Tú ovplyvňuje použitý materiál a dodatočná výbava. Pokiaľ už teraz viete, že budete trampolínu často skladať a upratovať, vyberte si takú, ktorá má odľahčenú konštrukciu. Predávajú sa ľahko prenositeľné modely, ktorých váha nepresiahne 8 kg. Zapustené trampolíny sa môžu vyšplhať aj nad 70 kg.

Nosnosť

Maximálna nosnosť trampolíny je dôležitý parameter z hľadiska bezpečnosti. Nikdy ju preto neprekračujte, okrem možného pretrhnutia pružiny a zranenia by ste tým tiež znižovali celkovú životnosť výrobku.

Detské trampolíny môžu mať nosnosť 80 kg, ale pokojne aj 180 kg. Pokiaľ chcete na trampolíne skákať spolu so svojimi deťmi, vyberajte ideálne 400 cm prevedenie s nosnosťou nad 100 kg.

Detské trampolíny

Materiál

O kvalite prevedenia veľkou mierou rozhoduje práve materiál. V súvislosti s ním sa zamerajte na rám, teda konštrukciu a samostatnú skákaciu plochu. Rám by mal byť vyrobený z dostatočne pevného a odolného materiálu, najlepšie ocele. Hliník je síce ľahší, zato ale náchylnejší na opotrebenie.

Predovšetkým pri vonkajších variantoch si dajte pozor aj na povrchové spracovanie. Na výber máte väčšinou z dvoch možností. Konštrukcia môže byť ošetrená galvanizáciou, ktorá dodá kovovému materiálu luxusnejší vzhľad a ochráni ho pred koróziou. Ekologickejším spôsobom je čierna prášková farba, ktorá zaistí mechanickú odolnosť aj voči hrdzi.

Ďalej sa zaujímajte o skákaciu plochu. Rovnako tak tá by mala byť pevná, najmä v ťahu a odolná voči pôsobeniu vlhkosti a UV žiareniu. Väčšinou sa vyrába z polypropylénových vlákien - pri popise výrobky najčastejšie nájdete skratku PP. Takéto riešenie je dostatočne odolné a predovšetkým hladké, takže vám pri dopade nehrozí odrenie či popálenie pokožky.

Upevnenie skákacej plochy

Na trampolíne sa väčšinou nachádza 40–100 pružín, ich počet závisí od veľkosti rámu. Pružiny by mali mať vysokú odolnosť a pamäťový efekt, aby sa po čase neznižovala ich pevnosť a pružnosť. Pokiaľ budete mať trampolínu vonku, zaujímajte sa o to, či sú pružiny chránené proti korózii a ďalším vonkajším vplyvom.

Pružiny by mali byť správne zakryté z vrchnej i bočnej časti. K tomu poslúžia špeciálne kryty, ktoré ich chránia pred poškodením a hlavne skákajúcu osobu pred poranením.

Okrem pružín môže byť skákacia plocha uchytená pomocou špeciálnych gumičiek. Tie sa najčastejšie používajú na jumpingové varianty. Vynikajú predovšetkým nízkou hlučnosťou.

Bezpečnosť

O celkovej bezpečnosti výrobku vypovedá kvalita spracovania, počet oporných nôh, bezpečnostné doplnky a certifikáty. Akonáhle obdržíte výrobok, prezrite si kvalitu zvarov rúrok a švov. Zvary a švy by mali byť kompaktné, teda bez medzier a trhlín.

Pokiaľ kupujete model väčších rozmerov, vyhnite sa modelom s menej ako 4 nohami alebo tým bez výrazného prehnutia.

Výrobok by mal spĺňať minimálne bezpečnostné normy. V tejto súvislosti sa môžete v popise produktu stretnúť s technickou normou STN EN 1176 o zariadeniach a povrchu detského ihriska. Výrobok sa môže ďalej pýšiť rôznymi certifikáciami, medzi ktorými je známa a svetovo uznávaná nemecká značka kvality TÜV SÜD. Okrem ochranných značiek nezabudnite starostlivo prečítať návod na obsluhu, umiestniť trampolínu na bezpečné miesto a nechať okolo nej dostatočný priestor.

Často kladené otázky

Aby vám trampolína dlho vydržala v čo najlepšom stave, pravidelne kontrolujte jej stav. Najmä pri exteriérových trampolínach časom dochádza k opotrebovaniu niektorých častí a v záujme vašej bezpečnosti je nutné ich vymeniť. Väčšina náhradných dielov veľa nestojí a ich výmena nie je nič zložité. Mnoho predajcov vám s montážou pomôže a niektorí navyše ponúkajú aj revízne kontroly stavu, kompletnú demontáž a uskladnenie. Zvýšenú starostlivosť venujte pružinám a kovovým častiam. Raz za rok ich premažte vazelínou, aby ste predišli korózii a nadmernému treniu medzi závitmi. Na čistenie trampolíny nepoužívajte abrazívne ani iné čistiace prostriedky. Bohato stačí mäkká handrička s vlažnou vodou. Po sezóne trampolínu buď zakryte ochrannou plachtou alebo preneste na suché miesto napríklad v záhradnom domčeku. Dostatočne pevná konštrukcia môže zostať na zimu vonku - upratať by ste mali skákaciu plochu a sieť vrátane ďalšieho príslušenstva.

Minimálna výška stropu sa bude odvíjať od výšky samotnej trampolíny a tiež toho, kto na nej bude skákať. Medzi stropom a hlavou človeka stojaceho na vybranej trampolíne by malo byť ideálne aspoň 50 cm priestoru.